Logo
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
31.03.2022
Lokální doprava kávy zdarma v případě objednávek nad Kč 1000
  Kladno, Bratronice 273 63, Doksy  273 64, Družec 273 62,  Kamenné Žehrovice 273 01, Lány 270 61, Lhota 273 01, Unhošť 273 51, Velká Dobrá 273 61,... číst celé
Zobrazit všechny novinky

 

 

 

 

  1. Úvod
  2. HISTORIE KÁVY
Napínavá historie kávy

Napínavá historie kávy

 

Historie nemusí být pro každého zajímavá a možná si říkáte, že čtení následujících řádků bude tak nanejvýš těžko stravitelná nuda. Co něco takového dělá na E-shopu ? Jako všechny fenomény a vrcholné objevy lidstva, protkává dlouhý příběh kávy mnoho zajímavých neuvěřitelných momentů historie lidstva. Kolikrát chybělo tak  málo…. a nyní byste objednávali třeba úplně jiný nápoj.

 

850

Roku 850 n.l. si Etiopský pastýř Kaldi všiml nebývale veselého a energického chování jedné ze svých koz. Šel se podívat blíž a zjistil, že koza žvýká podivné červené bobule z blízkého keře. Koza zvesela zamečela a kávovník byl objeven. Kaldi ochutnal neznámou bobuli a i jemu se dostavily libé energické pocity. „Ty plody jsou darem z nebes“ Rozradostněn běžel do nejbližšího kláštera sdělit svůj objev představenému. Ten vida pobaveného mnicha neměl pro jeho objev žádné pochopení a se slovy „Je to dílo ďáblovo“ hodil hrst bobulí do ohně. Po chvíli klášter prostoupila nádherná vůně pražené kávy. Představený usnul a jeden z mnichů vyndal pražená zrna z krbu a zalil je vodou. V jeden den byl objeven kávovník, pražící proces i samotný nápoj káva. Neuvěřitelné !!

1000

Věhlasný arabský lékař Avicenna jako první popisuje ve své práci blahodárné léčivé vlastnosti kávy na lidský organismus.

1100

Podnikaví arabští obchodníci objevují potenciál kávy jakožto životabudiče a  zakládají v Jemenu první plantáže kávy. Nápoj uvařený z kávy nazývají „gahwa“ neboli „to, co brání spánku“.

1454

Při každoroční pouti do Mekky je na místech duchovního setkávání podávána káva. Vznikají tak defakto první kavárny známé jako  Kaveh Kanes.

1475

Rok 1475 se dá považovat za počátek boomu kultu kávy. V mocenském centru středověkého světa Konstantionopoli (nynějším Istanbulu) otvírají Osmanští Turci první obchody s kávou, Ihned se z nich stávají centra živých debat a diskuzí a další rostou jako houby po dešti. Káva se stává i součásti Tureckých zákonů. Pokud manžel nezajistí manželce dostatečné denní množství kávy, je to legální důvod pro rozvod. Káva a specifický obřad její přípravy v Turecku je dodnes velkou součástí Turecké kultury.

1570

Roku 1570 přijede první zásilka kávy po moři Benátek. Káva se tak prostřednictvím tohoto rušného přístavu, tehdejšího centra mezinárodního obchodu, dostává, konečně půl století od jejího objevu, do Evropy. Arabské a Africké země totiž dlouho držely monopolní postavení ve výrobě kávy a zákony zakazovaly vývoz z jejich území.

1600

Papeži Klementu VIII zachutná satanský nápoj Osmanských nevěřících natolik, že se rozhodne kávu pokřtít, aby si na ní beztrestně mohli pochutnávat i křesťané

1607

Britský dobrodruh, námořní kapitán John Smith přiváží kávu do Nového Světa

1637

Řecký student si na univerzitě v Oxfordu uvaří první šálek kávy v Anglii a může studovat celou noc. Z univerzity ho později vyloučí, ale zasvěcení studenti, kteří si oblíbili ten báječný nápoj, otvírají roku 1650 v Oxfordu první kavárnu na Britských ostrovech.

1668

Edward Llloyd si všiml úkazu, že se kavárny stávají významnými setkávacími a diskusními místy. Otvírá první kavárnu v Londýně, kam instaluje jakési komunikační tabule pro námořní rejdaře a jejich zákazníky. Na tabule se zapisují seznamy lodí a zboží, které fungují jako vytěžovací servery. Lloyd využívá informací z tabulí a nabízí zákazníkům pojištění jejich nákladů, Zakrátko se pojišťovna Lloyd´s of London stává nejznámější pojišťovací společností na světě.

1683

Mladý Polák, dlouho žijící v Istanbulu, nabídne své služby špiona Rakušanům a pronikne z obležené Vídně do tábora Turecké armády odkud vynese zpět strategické informace. Turecka armáda je tou Rakouskou rozprášena a mimo jiné zanechá na bojišti 500 pytlů zelených kávových zrn. Polákovi znalému tajemství kávy se tento nález o který nikdo nejeví zájem náramně hodí. Franz Georg Kolschitzky dostává jako odměnu za svůj hrdinský čin rakouské občanství a povolení k otevření první kavárny ve Vídni. Vídeňanům se hořká chuť příliš nezdá a Franz pohotově přichází s vylepšením. Přidává do šálku smetanu a med. Vídeňská káva je na světě.

1686

V Paříži je otevřena slavná kavárna Le Procope. Francie čekala na svou první kavárnu poměrně dlouho, neboť ve Francii byla káva mnoho let vnímána jako nápoj chudiny a bohatí popíjeli kakao a čokoládu. Za to se stala první literární kavárnou na světě, jejímž patronem byl sám Voltaire. Napoleon Bonaparte byl zde nucen zanechat svůj specifický klobouk jako úhradu za nezaplacený účet.

1698

John Casting publikuje v Londýnské kavárně Johnathan´s Coofee House seznam akciových a komoditních cen. Vzniká tak jeden u nestarších Burzovních domů na světě !

1710

Jednoho Francouze napadne nasypat mletou kávu do lněného pytlíčku a ponořit do vařící vody. Chce tak předejít nepříjemným zbytkům lógru mezi zuby. Vymýšlí tak vlastně první filtrovanou kávu.

1715

V Londýně a jeho okolí je již otevřeno na 2000 kaváren. Při tehdejším počtu obyvatel Londýna (630 000) přichází jedna kavárna průměrně na 315 lidí. Tomu se říká hustota kavárenské sítě!

1720

Na náměstí Piazza San Marco v Benátkách se otvírá kavárna Florian. Dodnes je to významné místo setkávání Benátčanů. Dát si espresso v Itállii je zážitek. Dát si espresso v Cafe Florian znamená stát se na pár minut Benátčanem.

1723

Námořní důstojník Gabriel Mathieu de Clieu na dovolené v Paříži požádá Francouzského krále Ludvíka XIV o řízky kávovníku. Rád by ho zkusil zasadit na ostrově Martinik v Karibiku, kde slouží u vojenské posádky. Zdá se mu tam pro pěstování kávy příhodnější podnebí než ve Francii. Král odmítl a odstartoval tím jedno z dalších kávových dobrodružství. Gabriel ukradne řízek kávovníku z Královské botanické zahrady a prchne na loď mířicí do Karibiku. Cestou dojde ke vzpouře námořníku, přepadení piráty a za velké bouře málem ke ztroskotání lodi. Celou dobu chrání Gabriel keřík kávy vlastním tělem. Na Martiniku ho tajně zasadí a plody potom rozdělí mezi dobré známé. Během krátkých třech let se plantáže s kávou rozšíří po celém Martiniku a jeho sousedských ostrovů Guadelope a Dominica. Sklizně byly tak velké, že Ludvík XIX Gabrielovi odpustí jeho krádež a jmenuje ho guvernérem Antil. Ukradený keřík se stává praotcem všech kávovníku ve Střední a jižní Americe !

1727

Brazílie velmi touží po kávovníku ale všechny diplomatické intriky a snahy u správců Francouzských kolonií ztroskotávají. Nakonec to zkusí po Bondovsku. Vyšle do Francouzské Guayany pohledného plukovníka Franciska de Mela Palheta, jenž svým Latinoamerickým šarmem okouzlí při tanci manželku Francouzského guvernéra natolik, že mu pomůže dostat sazenice ze země. Do obrovské kytice na rozloučenou ukryje sazenice kávovníku a Francisko odjíždí s darem nevyčíslitelné hodnoty. Brazílie se později stává světovým producentem kávy č. 1 a je jím dodnes.

1732

Velký milovník kávy Johann Sebastian Bach přehrává v kavárně Zimmerman „Kantátu kávy“

1792

Zrození největší burzy na světě New York Stock Exchange. A kde ? V kavárně. Burza funguje v Tontine Cofee House až do roku 1817 !

1818

Pařížský kovář Laurens vynalezl první kávovar

1822

Osm let po tom, co Gerorge Stephenson využil páry k pohonu lokomotivy, se podaří Francouzi Louisi Bernardovi Rabautovi protlačit ve svém stroji páru skrze kávovou sedlinu. První verze espressa je na světě !

1864

Jabez Burns si nechává si nechává v New Yorku patentovat první stroj na pražení kávy

1871

John Arbuckle vynalézá stroj na plnění kávy a štítkování obalů. Káva „Arbucle Ariosa“ se stává první sériové vyráběnou kávou na světě.

1900

Přelom století je přelomový i pro příznivce kávy. Bratři Hillové vynalézají vakuové balení kávy v plechovce, které významně prodlužuje čerstvost a trvanlivost kávy. Americko-japonský chemik Satori Kato vytváří první rozpustnou směs kávy, dnes známou jako instantní káva. Nápoj charakteristický rituální přípravou vybízející k relaxování a drbům může být vyměněn za kávu přelitou horkou vodou z konvice někde ve spěchu mezi čištěním zubů a úprkem do práce.

1901

Ital Luigi Bezzera si nechá patentovat první komerční presovač na výrobu espressa.

1903

Německý dovozce kávy Ludwig Roselius a jeho asistent Karel Wimmer objevují náhodou proces výroby bezkofeinové kávy. Potom co dodávka kávy z Nikaragui dorazila úplně nasáklá vodou, zjistili, že voda extrahuje ze zrn mnoho kofeinu, aniž by se ztratila svou charakteristickou lahodnou chuť. Vylepšili přírodní proces trochou chemie a uvedli na trh první kávu bez kofeinu

1908

Brazílie pokrývá 97% světové produkce kávy a Německá hospodyňka Melitta Bentz vytváří ze školního pijáku svého syna první papírový filtr na kávu. Rok po té si nechává nápad patentovat a výsledek již známe.

1920

Americký kongres vyhlašuje alkoholovou prohibici. Prodej kávy tak v USA vystřeluje do nebývalých výšin.

1938

Revoluce v přípravě kávy !! Ital Achille Gaggia zdokonaluje konstrukci presovače a zvyšuje téměř dvojnásobně tlak páry procházející přes kávovou sedlinu. Na hladince kávy se objevuje první pěna. „Crema“ je na světě a s ní i základ pro Cappucino. Příprava kávy se dostává na novou kvalitativní úroveň.

1940

Spojené státy spotřebovávají 70% světové produkce kávy.

1942

Instantní káva Maxwell House se stává částí potravinové výstroje vojáků bojujících v 2. Světové válce

1966

Alfred Peet přichází s konceptem nové prodejny kávy s pražírnou a prodejem té nejčerstvější kávy s nezaměnitelným aroma prostupující celou prodejnou. Zákazníci si doma uvaří svůj oblíbený nápoj se zaručeně čerstvé kávy. V Berkeley v Kalifornii otvírá shop Peet´s Coffee a zaměstnává v ní své tři kamarády Jerry Baldwina, Zeva Siegla a Gordona Boowkera. Dva učitelé a nepříliš úspěšný spisovatel v roce 1971 okopírují Peetův model s jeho svolením ve svém obchodě nazvaném Starbucks.

1972

Vincent Marotta uvádí na trh první domácí překapávač kávy Mr. Coffee  a přemlouvá bývalého slavného hráče baseballu, aby se stal jeho reklamní tváří. V sedmdesátých letech se prodává denně 40 000 překapávačů této značky denně ! Doposud jde o světově nejprodávanější kávovar pro domácí použití.

1984

Marketingový ředitel Starbucks Howard Shultz ohromený služební cestou do Milana, kde nasával tu pravou kavárenskou kulturu, radí Badlwinovi, Sieglovi a Booowkerovi, aby ve svých prodejnách začali prodávat i hotové nápoje typu espressa a cappuccina. Ti bohužel nerozpoznají obchodní potenciál a nápad striktně zavrhnou. Shultz odchází a zakládá úspěšný kavárenský řetězec Il Giornale.

1987

Shultz kupuje značku Starbucks a přejmenovává svůj řetězec Il Giornale na Sturbucks, V devadesátých letech otvírá Shultz každý den novou prodejnu s kavárnou. Baldwin se Sieglem a Boowkerem inkasují za Starbucks od Shulze mizerných 3.800.000 USD a Shultz míří do Forbesova seznamu nejbohatších lidí planety.

 

A dnes ? Káva je nejpopulárnější nápoj na světě. Vypijeme společně 400miliard šálků kávy ročně, což znamená téměř 400miliónů šálků denně. Je to po oleji druhá nejobchodovatelnější komodita na světě.

 

 

 

 

 

Kontakt

CAFFÉ PROKOPIO

U Hřiště 216

273 01 Lhota (okres Kladno)

Telefon: + 420 604 289 067  

email: prazirna@caffeprokopio.cz

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz